Aktywność seniora podczas okresu pylenia

0
1007
Aktywność seniora podczas okresu pylenia

Opieka nad seniorem nie jest z reguły rzeczą prostą, a przeciwnie jest to praca bardzo wymagająca, odpowiedzialna, czasami nawet ciężka. Sprawa opieki może się dodatkowo skomplikować, gdy na początku wiosny zaczynają pylić rośliny- drzewa, trawy i inne.

Jeżeli nasz podopieczny jest alergikiem czas ten może być dla niego bardzo uciążliwy i nieprzyjemny. Jak więc radzić sobie w tym okresie z opieką nad osobą starszą?

Na skróty:

Alergia na pyłki u seniora

Alergii u seniora nigdy nie można lekceważyć, gdyż jest to uciążliwa przypadłość, która w niektórych przypadkach może prowadzić nawet do zaostrzenia przebiegu innych chorób, na jakie cierpi senior. Alergie na pyłki u seniorów mają najczęściej gwałtowny charakter i przebieg. Seniorzy w większości przypadków mają bardzo osłabiony układ immunologiczny.

To sprawia, iż organizm błędnie identyfikuje czynniki zewnętrzne, takie jak pyłki, światło słońca czy wilgoć za takie, które trzeba zwalczyć. Często u seniorów mamy także do czynienie z tzw. alergią polekową związaną z przyjmowaniem lekarstw na choroby wieku podeszłego. Objawy alergii u seniorów niczym się nie różnią od tych u dzieci czy osób dorosłych. Występować mogą katar i kichanie, kaszel, duszności, świąd, wysypki i stany zapalne. Ważna kwestią jest, by podopieczny posiadał tzw. kalendarz alergika.

Jest to kalendarz, w którym zaznaczone jest w jakich miesiącach następuje pylenie traw i drzew. Świadomość tych terminów daje nam szansę na odpowiednio wczesną reakcję i przygotowanie się na ten czas w roku. Niesamowicie istotne jest, by nie lekceważyć alergii na pyłki u seniora, aby być pod stała opieką alergologa lub lekarza rodzinnego oraz przyjmować odpowiednie leki. Opiekunka ma ważną rolę do spełnienia w czasie alergii.

To na niej spoczywać może obowiązek umawiania wizyt lekarskich i dowiezienia seniora na te wizyty, wykupienia leków i pilnowania, by senior je zażywał oraz przygotowania kalendarza alergika. Dobrze zorganizowana praca opiekunki może znacznie ułatwić funkcjonowanie seniorowi i sprawić, że czas alergii będzie mniej uciążliwy.

Aktywizacja seniora w czasie wiosny

Alergie potrafią skutecznie uprzykrzyć życie, a pojawiają się w najbardziej atrakcyjnym czasie w roku- już w przedwiośniu. To czas, kiedy wypadałoby rozruszać seniora i obudzić go z jesienno- zimowego marazmu. Niestety jak na złość, zaczyna się wtedy sezon alergiczny- przedwiośnie i wiosna to początek pylenia wielu drzew i traw, najcięższy czas dla alergików.

Czy mamy więc zrezygnować z aktywizacji seniora wiosną? Oczywiście, że nie. Ruch jest niezmiernie potrzebny po to, by organizm seniora utrzymać w dobrym zdrowiu i sprawności. Ruch to takie samo lekarstwo dla seniora jak odpowiednia, zdrowa dieta oraz leki. WHO poleca, by każdy senior uprawiał jakąkolwiek aktywność fizyczną chociaż 3 razy w tygodniu- może to być spacer, nordic walking, rower, basen, tenis czy cokolwiek podobnego. Jeżeli senior cierpi na alergie na pyłki, bezwzględnie powinien zażywać regularnie lekarstwa.

Odpowiednio dobrane leki antyalergiczne pozwalają dość dobrze funkcjonować, a to sprawia, iż nie ma żadnych przeciwwskazań, by zabrać podopiecznego na czterdziestominutowy spacer czy niedługą przejażdżkę rowerową.

Warto mieć kalendarz alergika i planować według okresu pylenia poszczególnych roślin rodzaj, długość i formę aktywności fizycznej. Gdy ilość pyłków jest maksymalna, można zabrać seniora na basen, gdy jest dużo mniejsza, można śmiało pójść na niejedną wyprawę krajoznawczą.

Jakie leki na alergię dla osoby starszej

Leki na alergie dla osoby starszej zawsze dobiera lekarz rodzinny lub alergolog i lepiej nie robić tego na własną rękę. Leków na alergię jest wiele. Wśród nich znajdziemy takie, które blokują reakcję alergiczną i do najstarszych leków z tej kategorii zaliczyć można

  • klemastynę,
  • difenhydraminę,
  • triprolidynę,
  • hydroksyzynę,
  • prometazynę.

Niestety po zastosowaniu leków na alergię dla seniora, często można zauważyć działania niepożądane jak senność, zawroty głowy, kłopoty z koncentracją. Dużo młodszymi są leki nowej generacji, które mają mniej działań niepożądanych. Do tych leków należą

  • cetyryzyna
  • loratadyna
  • feksofenadyna.
Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.