Całodobowa opieka nad osobami starszymi – jak się do niej przygotować

0
2153
Całodobowa opieka nad osobami starszymi

Z pracą opiekunki bywa różnie, z racji tego, że różne są potrzeby zarówno osób starszych, a także ich rodzin. Czasem opiekunka jest zatrudniana w dużej mierze po to, żeby dotrzymywać towarzystwa starszej oraz zwykle samotnej osobie. A także po to, aby odpowiednio zorganizować takiej osobie jej wolny czas, stosownie do jej potrzeb oraz możliwości.

Ważne jest, aby aktywizować seniora zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Czasami z kolei potrzebna jest osoba, która przejmie zwyczajne, codzienne, domowe obowiązki osoby starszej. Opiekunka musi wtedy ugotować obiad, posprzątać mieszkanie, zrobi pranie oraz zakupy. Czasem z kolei konieczna będzie bezpośrednia opieka, a także fizyczna pomoc w zwykłym, codziennym funkcjonowaniu osób chorych bądź też niepełnosprawnych.

Jak widać bardzo różny bywa zakres tychże prac, a co w związku z tym – różny bywa także stopień trudności opisywanej pracy.

Opieka nad seniorem jest oceniana jako wymagająca

W tej pracy trzeba pamiętać, że należy być przygotowanym nie tylko na dobre chwile, ale także na te gorsze. Zauważmy, że seniorzy często potrzebują pomocy, jednakże nie zawsze nam o tym powiedzą. Część z nich nie jest szczęśliwa z tego powodu, że musi liczyć na pomoc innych ludzi.

Starsza osoba, zresztą jak każdy człowiek, czasami miewa swoje humory, do których chociażby z racji wieku – ma prawo. Bywa, że podopieczny ma trudny charakter, jednakże można spróbować go złagodzić ciepłem oraz zrozumieniem. Należy pamiętać, że to od opiekunki bądź też opiekuna zależy, w jaki sposób zbuduje relacje z seniorem.

Jaka powinna być opiekunka osoby starszej?

Jak można się domyśleć, opieka nad drugim człowiekiem, i to nie tylko nad osobą starszą, wymaga zarówno empatii, jak i otwartości na innych. Opiekun musi więc być cierpliwy oraz wyrozumiały, lecz jednocześnie musi być stanowczy. Pamiętajmy więc, że pozytywne nastawienie, a także ciepło oraz troska powinny przeplatać się zarówno z uporem, a także determinacją – tego właśnie wymaga od opiekuna ta praca.

Nadmieńmy, że jest to także idealna praca dla osób, które lubią kontakt z innymi ludźmi, jak również dla tych, które czują swego rodzaju powołanie związane z pomaganiem innym ludziom oraz motywowaniem ich do działania.

Jasne strony opieki nad seniorami

Tutaj trzeba podkreślić, że opisywana praca jest niezwykle satysfakcjonująca. Co więcej, daje ona także poczucie misji oraz niesienia pomocy. Dodatkowo, praca ta wiąże się również z różnego rodzaju udogodnieniami, między innymi z możliwością poznania nowych ludzi, a czasami też kraju czy języka.

Ważna jest także pomoc wykwalifikowanych pielęgniarek, gdyż dzięki nim niniejsza praca staje się o wiele prostsza. Trzeba także powiedzieć o sporej dawce zarówno motywacji, jak i dumy, która rodzi się w czasie relacji z osobami podopiecznymi. Pamiętajmy, że seniorzy, pomimo swojego wieku oraz stanu zdrowia, naprawdę mogą odwzajemnić się za serdeczność oraz dużą ilością ciepła, jaką się im okaże.

Zakres zadań

Jeśli chodzi o zakres zadań należących do opiekuna bądź opiekunki osób starszych, to należy tutaj wymienić:

– robienie zakupów

– pranie oraz prasowanie

– utrzymywanie czystości w domu

– ustalanie oraz pilnowanie terminów zarówno wizyt lekarskich, jak i rehabilitacji

– załatwianie jakichś drobnych czynności, które są związane z życiem codziennym

– czytanie książek bądź gazet

– rozmowa

– dotrzymywanie towarzystwa

– pomoc podczas czynności fizjologicznych

– asystowanie przy toalecie oraz pomoc w utrzymaniu higieny ciała

– odżywianie – przygotowanie posiłków, a czasem też karmienie

– pomoc przy wstawaniu, jak również przy zmianie odzieży, a także chodzeniu

Opieka całodobowa

Opieki całodobowej wymagają najczęściej schorowania oraz niepełnosprawni seniorzy. Opiekun bądź opiekunka musi wtedy przebywać z podopiecznym przez cały czas – nawet na noc opiekun nie wraca do swojego mieszkania tylko śpi w domu seniora.

Jest to niezwykle ważna praca, ponieważ osoba starsza może wtedy liczyć głównie na swojego opiekuna.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.