Cenne kwalifikacje opiekunki – na co warto postawić?

0
1477
Cenne kwalifikacje opiekunki

Idealna opiekunka osób starszych to osoba, która poza kwalifikacjami powinna cechować się przede wszystkim odpowiednimi cechami osobowości. A wśród tych wymienimy głęboką empatię, wrażliwość na los drugiego człowieka, uczciwość, odpowiedzialność, towarzyskość, sympatię do ludzi. Opiekunka osoby starszej powinna być osobą ciepłą i serdeczną, gdyż prawa jest taka, że może stać się ona dla seniora kimś niemal bliskim jak rodzina.

Dyplomy i inne dokumenty poświadczające odbyte kursy i ukończenie różnych kierunków to zdecydowanie drugoplanowa sprawa, choć i one są ważne i mogą realnie przełożyć się na wynagrodzenie opiekunki. Na co więc postawić, jeżeli idzie o rozwój swoich kwalifikacji w tym zawodzie?

Na skróty:

Opiekunka osób starszych- jakie kwalifikacje?

Przede wszystkim, gdy zamierzasz podjąć pracę za granicą, np. w Niemczech, postawić trzeba na naukę języka. Opiekunki mogące pochwalić się chociaż średnimi umiejętnościami językowymi (B1, B2), mogą liczyć na wyższe zarobki nawet o 200- 300 euro. Nie licząc już tego, że po prostu dużo łatwiej będzie im wypełniać codzienne obowiązki zawodowe.

Warto zadbać o naukę języka przed wyjazdem, ale też szlifować umiejętności podczas pobytu na miejscu- chociażby poprzez Internet, oglądanie obcojęzycznej telewizji lub zawiązywanie znajomości z native speakerami.

Poza językiem dość istotną kwestią może okazać się dyplom z kierunku opiekun osoby starszej. Są rodziny, które szukają osoby z wiedzą i ten kierunek dają dość obszerną wiedzę o opiece nad seniorem, zarówno w wymiarze medycznym, emocjonalnym itp. Jeżeli chcesz wykazać się jeszcze większymi kwalifikacjami, warto przejść dodatkowe kursy z wiedzy medycznej.

Dobrze jest zrobić sobie kurs pierwszej pomocy (osoby kończące kierunek z opieki nad osobą starszą, mają wiedzę z pierwszej pomocy już opanowaną). Jeżeli dużo wcześniej planujesz podjąć pracę jako opiekun osoby starszej, warto np. zaangażować się w wolontariat lub odbyć staż w placówce medycznej jak hospicjum lub dom opieki. To sposób na zyskanie wiedzy, doświadczenia (wiele rodzin zatrudnia dla swoich bliskich jedynie doświadczone opiekunki), a także skonfrontowanie się z tym, czy rzeczywiście dobrze odnajdziesz się w obowiązkach opiekuna.

To także przekonanie się na własnej skórze, czym jest ból i cierpienie z jakimi borykają się osoby starsze i oswojenie się z nimi.

Co robi opiekunka osób starszych

Każda osoba wymaga innego podejścia, tak też jest w przypadku podopiecznych zatrudniających osoby do opieki. Są podopieczni zupełnie sprawni na ciele i umyśle, którzy potrzebują jedynie towarzystwa, są osoby z demencją, są też w końcu osoby obłożnie chore, które będą wymagały troskliwej opieki niemal całą dobę. Dlatego też uogólniając obowiązki opiekunki wyglądają następująco:

– prowadzenie gospodarstwa domowego seniora- pranie, gotowanie, porządkowanie, prasowanie,

– dbanie o uregulowanie rachunków i innych płatności seniora,

– dbanie o higienę osobistą podopiecznego- mycie, golenie, przebieranie, ubieranie, zmiana środków higienicznych (np. pieluchomajtek),

– towarzyszenie seniorowi podczas posiłków,

– dotrzymywanie towarzystwa w czasie wolnym, rozmowy z seniorem,

– aktywizacja seniora- dbanie o jego aktywność fizyczną w miarę jego możliwości (spacery, basen), podtrzymywanie hobby, wykonywanie wraz z seniorem drobnych domowych czynności, troska o życie towarzyskie seniora itp.

Kursy i szkolenia dla opiekunek osób starszych

Zarówno przed podjęciem pracy jako opiekun jak i w trakcie pracy można podejmować się szkoleń i kursów podnoszących wiedzę i umiejętności. Kierunkiem przygotowującym do pracy jest “opiekun osoby starszej” lub bardzo pokrewny kierunek “opiekun medyczny”.

Oba kierunki uczą wiedzy praktyczniej i teoretycznej z zakresu opiekowania się seniorem. Jak już wspomnieliśmy, warto też ukończyć kurs z zakresu pierwszej pomocy, a także jak najpilniej szlifować język. Wyjeżdżając do pracy z agencją zatrudnienia możemy liczyć na to, iż agencja zaoferuje nam spory dostęp do kursów sprofilowanych do wykonywanego zawodu.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.