Czy seniorzy powinni być aktywni fizycznie?

0
1480
Czy seniorzy powinni być aktywni fizycznie

Aktywność fizyczna wskazana jest w każdym wieku. Wpływa ona pozytywnie na wydolność całego organizmu, a także na jego funkcjonowanie. Jest ona szczególnie ważna u osób w podeszłym wieku. Aktywność osób starszych może być realizowana na różne sposoby, w zależności od stanu i wieku osoby starszej.

Na skróty:

Aktywność seniora

Wiek seniora, to czas pełen ograniczeń i nowych zadań do wykonania. To przede wszystkim ograniczenia, które wynikają ze starzejącego się ciała. Niestety duża liczba seniorów swój wolny czas wypełnia aktywnością, która nie wymaga wysiłku. Dużo czasu spędzają na oglądaniu telewizji, czytaniu książek, a także na graniu w gry typu szachy.

Mając pod swoją opieką seniora warto wziąć pod uwagę, że starość nie musi oznaczać nudy i braku ruchu. Warto wypełniać czas seniora wieloma spacerami i innymi aktywnościami, które są w zasięgu możliwości osoby starszej.

Osoba w podeszłym wieku, będąca na emeryturze posiada wiele wolnego czasu. Posiada mniej obowiązków co za tym idzie może więcej czasu poświęcić sobie i własnym potrzebom. Może do woli oddawać się ulubionym sportom i realizować hobby.

Dużą jednak rolę w tym przedsięwzięciu posiada opiekun, który powinien motywować do aktywności osoby starsze, aktywizować je i sugerować ćwiczenia dla seniorów.

Aktywność fizyczna a wiek

Głównym ograniczeniem do realizacji aktywności przez osoby starsze jest ich wiek i stan zdrowia. Na większą ilość ruchu może pozwolić sobie osoba po 60, ale także te w grupie wiekowej 75+ mają szansę na dawkę zdrowego ruchu.

Jeśli nasz podopieczny jest sprawny, nie posiada trudności z poruszaniem się, możemy zaoferować mu spacery na krótkich odcinkach. Najlepszą opcją są parki, które w razie konieczności odpoczynku posiadają co krok ławeczki.

Senior może odpocząć w dowolnym momencie przed dalszym spacerem. Wzmożona aktywność seniora, pomoże w utrzymaniu lepszego samopoczucia oraz ograniczy pojawienie się nadwagi i innych schorzeń. Jest to też doskonała forma rozrywki. Każdy opiekun zdaje sobie sprawę z korzyści jakie przynosi aktywność osób starszych.

Dużą rolę w tym przedsięwzięciu pełni właśnie opiekun, odpowiada on za zachowanie aktywności u seniora.

Dopierając aktywność lub różne ćwiczenia dla seniora, zawsze należy brać pod uwagę jego wiek. Osoba starsza w wieku 60 lat, sprawna fizyczne, bez ograniczeń ruchowych może pokusić się o jazdę na rowerze, czy długie spacery. Jeśli jednak mamy na myśli osobę starszą np. w grupie wiekowej 70+ opiekun powinien pamiętać o ograniczonej wydolności oddechowej czy np. chorobach serca.

Jeśli osoba starsza choruje powinna ograniczyć się do niedalekich spacerów czy nawet przechadzać się po ogrodzie. Świeże powietrze bywa ogromnym sprzymierzeńcem w walce z wieloma chorobami. Jeśli stan zdrowia podopiecznego nie pozwala na znaczą aktywność nawet chwila spędzona w fotelu na świeżym powietrzu, może okazać się korzystniejsza niż całodzienne przebywania w mieszkaniu.

Osoby bez możliwości samodzielnego poruszania się, powinny być mimo to aktywizowane, poprzez zabieranie na spacery na wózku inwalidzkim. Kontakt z naturą i innymi ludźmi będzie dla osoby starszej oderwaniem od codziennych zmagań oraz dużą dozą rozrywki.

Jakie rodzaje aktywności zalecane są osobą starszym?

Jesteś opiekunem osoby starszej? Zastanawiasz się na jakaś aktywność fizyczną możesz pozwolić swojemu podopiecznemu? Sprawdź jakie ćwiczenia dla osób starszych są wskazane i w pełni bezpieczne.

Ćwiczenia dla seniorów zawsze dopierane są po wnikliwej analizie stanu zdrowia oraz do ich możliwości ruchowej. Jeśli senior posiada urazy bądź skierowanie na rehabilitacje z powodu szczególnych schorzeń, dużą cześć aktywności będzie wykonywał pod okiem specjalisty.

Może też zdarzyć się sytuacja, w której, to opiekun osoby starszej, poinstruowany przez rehabilitanta, będzie wspólnie z podopiecznym dokonywał niewymagających ćwiczeń, które zapewnią mu zachowanie sprawności. Podczas wykonywania ćwiczeń, warto dopilnować by organizm seniora nie doznawał przeciążeń. W tym celu warto zapisać seniora na fitness dla osób starszych czy nawet basen.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.