Czym warto podróżować jadąc do pracy za granicę?

0
1912
Czym warto podróżować jadąc do pracy za granicę

Decyzja zapadła, formalności dopełnione – jedziesz do pracy za granicę. Pozostało tylko jedno- jak tam najlepiej dojechać? Zdecydowanie sposobów jest wiele, zależnie, gdzie się jedzie.

Inny transport będzie brany pod uwagę przy stosunkowo krótkiej trasie do Niemiec, a inaczej podróżować będziemy do Wielkiej Brytanii czy do Skandynawii lub jeszcze w dalsze rejony świata. Przyjrzyjmy się więc temu, jak najlepiej podróżować do pracy za granicą.

Na skróty:

Gdzie do pracy za granicą wyjeżdżają Polacy?

Polacy nadal bardzo chętnie wyjeżdżają do pracy za granicę, a z racji wstąpienia w 2004 roku do Unii Europejskiej, najczęściej wybierają kraje zachodniej Europy. Jak pokazują analizy Głównego Urzędu Statystycznego, najwięcej polskich emigrantów zarobkowych jest w Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz w Holandii.

Ocenia się, iż poza granicami Polski zarabia obecnie około 2,5 miliona naszych rodaków. To nadal sporo, choć liczba ta nieznacznie maleje- wiele osób wraca do Polski, a warunki pracy i życia tutaj powoli dobiegają do standardów europejskich. Najchętniej wyjeżdżamy tam, gdzie mamy dość blisko, a zarobki są jednocześnie bardzo dobre. Dlatego od lat najlepszym kierunkiem wyjazdów pozostają dla nas Niemcy. Wyjazdy do Niemiec pozwalają na często przyjazdy do Polski, co pozwala na ograniczenie tęsknoty za rodziną. W Niemczech nadal obserwujemy wzrost liczby Polaków wyjeżdżających tam do pracy, a poza Niemcami wzrost taki jest też zauważalny w Szwecji, Danii oraz w Austrii.

Wyjeżdżamy nie tylko do krajów europejskich należących do UE, ale na liście polskich preferencji kierunków zarobkowych są też Norwegia, Islandia i Szwajcaria. Co znaczące, zdecydowanie skraca się długość pobytu zarobkowego w krajach zachodnich- wyjeżdżamy, ale na krócej niż kiedyś.

Praca w Niemczech – dojazd

Do Niemiec można dojechać na wiele sposobów, wszystko zależy od naszych preferencji i zasobności portfela. Jadąc, jednakże do pracy, staramy się, by te wcześniejsze koszty minimalizować, więc często wybieramy tanie linie lotnicze lub busy. Jeżeli idzie o tanie loty lotnicze, to jest ich bardzo dużo i z niemal każdego polskiego lotniska dostaniemy się do Monachium, Berlina, Frankfurtu, Kolonii czy każdego innego niemieckiego miasta z portem lotniczym. Prym wiodą tutaj oczywiście Ryanair oraz Wizzair.

W sytuacji, gdy stać nas na droższe bilety i loty, możemy wybrać Lufthansę lub LOT. Warto na bieżąco śledzić strony internetowe linii lotniczych, zwłaszcza gdy wyjazd mamy zaplanowany w czasie- na bieżąco śledząc ofertę można trafić na naprawdę duże promocje. W wyszukiwarce warto też umieścić sobie takie strony jak Flippo, Fly4Free czy Loter. Są to strony do wyszukiwania biletów na samolot w atrakcyjnych cenach.

Inną opcją jest autobus. Mamy w Polsce obecnie co najmniej kilka firm przewozowych oferujących bilety w bardzo dobrych cenach. Trzeba się jednak nastawić w przypadku tej formy podróżowania na dość długą podróż. To zdecydowany minus.

Nowoczesne autobusy są dziś komfortowe i przestrzenne, ale nie ma tu możliwości skrócenia dojazdu, który trwa czasem nawet 10-12 godzin. W zależności na ile wcześniej rezerwujemy bilet u tzw. tanich przewoźników, zapłacimy za niego od kilkudziesięciu do 250 złotych.

Zwolenników kolei ucieszy fakt, iż pociągiem także możemy dojechać do naszego zachodniego sąsiada. Cena biletów (w zależności z jakiego miasta wyruszamy i dokąd) to około 300 złotych.

Czy agencja pracy zwraca koszty podróży do pracy?

A co w przypadku, gdy wyjeżdżamy do pracy za pośrednictwem agencji zatrudnienia? Agencje zatrudniające opiekunki do pracy, kupują bilet dla swojego pracownika lub zwracają koszty jego zakupu. Bez znaczenia czy wybierzemy samochód czy samolot.

Standardem agencji jest zapewnienie bezpłatnego przejazdu, zakwaterowanie pracownika w domu podopiecznego, zatrudnienie do legalnej pracy, bezpłatne kursy medyczne oraz językowe, ubezpieczenie. Agencje starają się także, by doceniać pracownika premiami, standardem są chociażby bonusy świąteczne.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.