Jak nauczyć się języka niemieckiego w starszym wieku?

0
1165
Jak nauczyć się języka niemieckiego w starszym wieku

Do opieki nas starszymi osobami w Niemczech wyjeżdża często wiele kobiet w wieku starszym – 50+. Często są to panie, które wchodzą lub weszły w wiek emerytalny i pragną troszkę wzbogać swój budżet. Niestety duży odsetek osób w tym wieku nie posiada umiejętności językowych i wyjeżdża do Niemiec z zupełną nieznajomością języka lub znając jedynie kilka prostych zwrotów.

A przecież umiejętności językowe to nie tylko lepsze pieniądze do zarobienia, ale także lżejsze wykonywanie codziennych czynności oraz możliwość towarzyszenia podopiecznemu rozmową. Czy jest możliwe opanowanie umiejętności językowych w starszym wieku?

Na skróty:

Opiekunka osoby starszej w Niemczech bez języka?

Wyjazd do pracy opiekunki w Niemczech bez znajomości języka niemieckiego jest ogromnym utrudnieniem nie tylko dla opiekunki, ale także dla podopiecznego oraz dla jego rodziny. Dlatego też przy zatrudnianiu, wiele rodzin preferuje panie chociaż ze średnimi umiejętnościami językowymi.

Zrozumienie podopiecznego oraz dogadanie się z jego rodziną np. w kwestii wysokości i przeznaczenia budżetu domowego to przecież kluczowe sprawy w obowiązkach opiekunki osoby starszej. Nieznajomość języka może prowadzić do nieporozumień, zagubienia, rodzić stres, a nierzadko powodować także sytuacje konfliktowe. Znajomość języka to także gwarancja podpisania korzystnej dla nas umowy o pracę, którą w pełni zrozumiemy, a także większa gwarancja tego, iż nie zostaniemy oszukani.

Pani szykująca się do wyjazdu jako opiekunka osoby starszej powinna więc znać przynajmniej podstawowe słownictwo, zwroty oraz mieć wiedzę na temat struktur gramatycznych używanych w codziennym życiu. Dlatego też, nie warto dopuszczać się wyjazdu z całkowitą nieznajomością języka. Mając wyjazd w perspektywie tygodni lub miesięcy warto jak najlepiej osłuchać się z językiem (radio, tv, piosenki), jego brzmieniem, tempem, artykulacją oraz zacząć szlifować słówka niezbędne w pracy z osobą starszą i chorą i podstawy gramatyki.

Nauka języka samodzielnie czy na kursie?

Na to pytanie nie ma jednej lepszej odpowiedzi- wszystko zależy od indywidualnych preferencji uczącego się. Jeżeli ktoś ma problemy z samodyscypliną i samodzielnym regularnym siadaniem na do nauki (chociaż pół godziny dziennie), lepiej zapisać się na kurs.

W sytuacji, gdy decydujesz się na samodzielną naukę języka niemieckiego:

– stwórz sobie plan nauczania- plan ma obejmować czytanie, słuchanie, pisanie, mówienie, gramatykę i słownictwo; wszystkie te umiejętnością są równie ważne,

– znajdź np. w Internecie odpowiedni dla siebie kurs- chodzi tu o kwestię zaawansowania jak i formy, która najlepiej do Ciebie trafia,

– staraj się czytać sporo prawdziwych tekstów- np. artykuły po niemiecku na stronach internetowych, wiadomości dnia,

– wykonuj dużo ćwiczeń gramatycznych,

– wsłuchuj się w krótkie dialogi, scenki, filmiki z YT, piosenki.

Istnieje nieskończenie wiele możliwości uczenia się dzisiaj języka obcego, które sprawiają, iż każdy ma szansę wybrania odpowiedniej dla siebie formy. Jeżeli mieszkać w większym mieście, masz możliwość zapisania się na kursy, często prowadzone przez native speaker’ów, czyli obcokrajowców, dla których ten język jest językiem ojczystym. To także szybka forma poprawiania i nabywania własnych umiejętności.

Nauka języka niemieckiego dla opiekunek osób starszych

Jeżeli planuje się wyjazd do Niemiec jako opiekunka osoby starszej poprzez agencję zatrudnienia, agencja ta oferuje najczęściej dostęp do bezpłatnych kursów językowych. Najczęściej online. Jeżeli nie ma własnych kursów, pracownicy agencji pomagają opiekunce znalezienie odpowiednich lekcji w Internecie.

Takie lekcje są często scenariuszem rozmów opiekunki wraz z podopiecznym i zawierają słownictwo, zwroty i gramatykę dostosowaną do codzienności opiekunki w Niemczech.  Internet to prawdziwa kopalnia zadań, ćwiczeń, słownictwa- można w nim znaleźć wszystko odpowiednio sprofilowane pod kątem zawodu opiekunki.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.