Jak wygląda typowy dzień opiekunki osób starszych w Niemczech

0
2559
Jak wygląda typowy dzień opiekunki osób starszych w Niemczech

Opiekun osoby starszej to jeden z popularniejszych zawodów obieranych przez osoby podejmujące się pracy zarobkowej za granicą, w tym w Niemczech. Społeczeństwa wszystkich krajów Europy Zachodniej nieubłaganie się starzeją, przyrost naturalny jest znikomy, a ogromna część społeczeństw potrzebuje opieki, gdyż nie mogą liczyć na pomoc ze strony rodziny.

Opiekunka osób starszych to zawód satysfakcjonujący, także finansowo, jeżeli wybierzemy zagranicę. Liczyć się należy z faktem, iż jest to także zajęcie bardzo odpowiedzialne i wymagające morza cierpliwości i empatii. Często wkrada się także monotonia, bo dni wyglądają do siebie podobnie i polegają na wykonywaniu tych samych czynności dzień po dniu. Na czym one polegają?

Na skróty:

Co robi opiekunka osoby starszej?

Każde zlecenie jest inne, gdyż każdy podopieczny wymaga innego podejścia i może mieć różne wymagania co do opieki nad nim. Są jednak zadania, które powtarzają się w każdym ogłoszeniu o pracę, a zakres obowiązków powinien być omawiamy szczegółowo z opiekunką przed podpisaniem z nią umowy o zatrudnienie. Do typowych czynności wykonywanych na rzecz podopiecznego należą czynności związane z opieką oraz prowadzenie gospodarstwa domowego seniora.

Opieka nad osobą starszą i jej zakres uzależniony jest od stanu zdrowia seniora. W skrócie są to czynności pomagające w utrzymaniu higieny (pomoc przy czynnościach fizjologicznych, zmiana środków higienicznych, pomoc w umyciu się, czesanie) oraz w przyjmowania leków. To także pomoc w przemieszczaniu się osoby starszej, asekurowanie jej podczas chodzenia bądź siadania i wstawania. Innymi zadaniami jest aktywizacja podopiecznego- podopieczny powinien spędzać dzień w sposób aktywny (o ile pozwala na to stan zdrowia), by jak najdłużej cieszyć się sprawnością ducha i ciała. I na koniec prowadzenie domu.

Opiekunka jest zobowiązana dokonywać terminowych opłat czynszu i innych rachunków, gotować, utrzymywać w domu porządek, dbać o miejsce życia swoje i podopiecznego. Często opiekunka powinna prowadzić także kalendarz seniora, pilnować terminów wizyt u lekarzy czy rehabilitantów.

Dzień z życia opiekunki seniora

W skrócie możemy przyjąć, iż dzień pracy opiekunki wygląda następująco:

– 7.00- 8.00- pobudka i śniadanie z podopiecznym,

– 9.00- 10.00- poranna toaleta i czas wolny dla seniora; opiekunka w tym czasie może zacząć przygotowania do ugotowania obiadu lub zająć się drobnymi porządkami,

– 11.00- 12.00- ruch na świeżym powietrzu, spacer, wypoczynek w ogrodzie

– 12.00-14.00- przygotowanie obiadu i wspólny posiłek

– 14.00- popołudniu często senior udaje się na drzemkę, opiekunka może mieć chwilę czasu dla siebie lub zająć się innymi obowiązkami domowymi,

– 15.00- 18.00- wspólny czas z seniorem, aktywizacja, czytanie książek, czasopism, wspólne oglądanie tv, wspólne wyjście, podwieczorek,

– 18.00- 19.00- przygotowywanie kolacja, czas wolny dla podopiecznego,

– 19.00- 21.00- kolacja, wieczorna toaleta, sen podopiecznego; opiekunka ma czas dla siebie.

To mocno uproszczony schemat codziennego rozkładu dnia opiekunki.

Czym nie zajmuje się opiekunka osoby starszej?

Jest jednak całkiem sporo zadań, które absolutnie nie powinny leżeć w gestii opiekunki i powinno to być jasno ustalone przed podjęciem przed nią pracy. Wiele zadań przy schorowanym podopiecznym wykonuje przychodząca codziennie lub kilka razy w tygodniu pielęgniarka.

Opiekunka, nawet taka z dużym doświadczeniem zawodowym, nie powinna wykonywać czynności, które należą do personelu medycznego i do których nie posiada kwalifikacji. Opiekunka nie ma za zadania:

– rozdzielać leków,

– mierzyć podopiecznemu poziomu cukru (chyba, że najprostszym aparatem obsługiwanym przez każdego),

– robić zastrzyków,

– podawać insuliny,

– opatrywać otwartych ran,

– wykonywać wszelkich czynności wymagających ingerencji w powłoki skórne seniora.

Opiekun, poza utrzymywaniem ogólnego porządku w domu seniora, nie ma za zadanie porządkować nikomu strychu, garażu czy piwnicy lub podwórka. Jego obowiązki dotyczą jedynie tych miejsc, gdzie spędza czas ze swoim podopiecznym.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.