Jaki jest odpowiedni poziom cholesterolu u seniora

0
2387
Jaki jest odpowiedni poziom cholesterolu u seniora

Sądzenie, iż na poziom cholesterolu we krwi ma wpływ jedynie dieta, jest błędne. Na ilość złego jak i dobrego cholesterolu wpływ ma także ogólny styl życia seniora, a nie tylko to co je i w jakich ilościach. Zbyt wysoki poziom złego cholesterolu może mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie osoby starszej, niezwykle ważne jest więc pilnowanie jego poziomu. Zaburzenia metaboliczne związane z cholesterolem mogą mieć wpływ na powstawanie oraz rozwój takich chorób jak miażdżyca, udar mózgu i choroba wieńcowa.

Zły i dobry cholesterol

Zwyczajowo przyjęło się mówić o tak zwanym “złym” oraz “dobrym” cholesterolu i tak w rzeczywistości jest- istnieje to rozróżnienie. Około 80% cholesterolu w naszym organizmie jest wytwarzana przez naszą wątrobę, reszta puli cholesterolu to ten, który dostarczamy z diety. Cholesterol w optymalnej ilości jest niezwykle ważny dla organizmu człowieka, bierze on bowiem udział w syntezie kwasów żółciowych, w trawieniu oraz w wytwarzaniu hormonów.

Cholesterol LDL jest lipoproteinami o małej gęstości. Jest to tak zwany “zły” cholesterol, gdyż jego wysokie stężenie może prowadzić do wystąpienia wielu groźnych chorób związanych z układem krążenia, np. miażdżycy. Cholesterol LDL wchodzi w skład składników blaszki miażdżycowej, która odkłada się w świetle żył, zwęża je, a z czasem całkiem je zamyka. „Zły” cholesterol jest transportowany z wątroby do tkanek organizmu.

Cholesterol HDL to tzw. “dobry” cholesterol. Cholesterol ten to lipoproteiny o dużej gęstości. Jego duże stężenie we krwi znacząco korzystnie wpływa na ograniczenie występowania chorób sercowo- naczyniowych. Cholesterol HDL jest transportowany do wątroby z tkanek organizmu.

Normy cholesterolowe

Trudno jednoznacznie określić normy cholesterolu, gdyż w dużej mierze zależą one od wieku i ewentualnych chorób występujących u danej osoby. Normy ustalane są przez Polskie Towarzystwo Lipidologiczne i ogólnie wyglądają one następująco: LDL < 115 mg/dl (< 3 mmol/l), HDL < 145 mg/dl (< 3,8 mmol/l). Osoby z cukrzycą nie powinny mieć poziomu wyższego niż 165 mg/dl, a prawidłowy wynik dla osób po zawale serca to 180 mg/dl. Możliwymi przyczynami wysokiego poziomu całkowitego cholesterolu mogą być łuszczyca, zespół nerczycowy, choroby wątroby, niedoczynność tarczycy, choroba alkoholowa, zastój żółci oraz zła dieta, czyli taka, która jest bardzo bogata w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Wysoki poziom cholesterolu może mieć także podłoże genetyczne. Niezależnie od przyczyny, stan taki jest niezdrowy i prowadzić może do miażdżycy, udaru mózgu, zawału serca, choroby wieńcowej oraz ostrego zapalenia trzustki.

Objawy wysokiego poziomu cholesterolu

Wysoki poziom cholesterolu może dawać wyraźne objawy. Pojawiają się one niestety często po dość długim czasie istnienia takiego stanu rzeczy, a podczas tego okresu dochodzi w organizmie do daleko posuniętych zmian. Objawy dają o sobie znak w momencie, gdy miażdżyca w tętnicach jest już w dość zaawansowanej postaci. Pojawiają się objawy miażdżycy, a należą do nich: żółte zgrubienia, zwykle w okolicy powiek, w zgięciu łokcia, pod piersiami, osoby takie mają trudności z koncentracją i zapamiętywaniem. Objawami wysokiego cholesterolu może być również odkładanie się go w skórze i tworzenie guzków na ścięgnach nadgarstków i ścięgnie Achillesa. Szukając objawów wysokiego poziomu złego cholesterolu, warto spojrzeć na stopy. Wysoki cholesterol sygnalizuje błyszcząca oraz naciągnięta skóra na stopach. Zapchane tętnice mogą także powodować, iż stopy nie będą dobrze ukrwione- blade i zimne stopy także powinny nas więc zaniepokoić.

Nieprawidłowy wynik cholesterolu (lipidogram) przede wszystkim powinien skłonić do zmiany stylu życia: zmianie powinna ulec dieta pacjenta, powinno być w niej zdecydowanie mniej tłuszczów zwierzęcych. Innym i równie ważnym krokiem jest zwiększenie aktywności fizycznej- podjęcie regularnych ćwiczeń. Konieczna może okazać się także farmakologia. Głównymi lekami na wysoki poziom cholesterolu są statyny: lowastatyna, atorwastatyna, simwastatyna, rosuwastatyna.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.