Pierwszy wyjazd do pracy jako opiekunka

0
1698
Pierwszy wyjazd do pracy jako opiekunka

Na wyjazd w charakterze opiekunki osób starszych decydujemy się w różnym wieku i z różnych pobudek. Często dlatego, iż właśnie otrzymaliśmy dyplom w zawodzie opiekuna osób starszych i chcemy zarobić na tym stanowisku dużo lepiej niż w Polsce, często wyjeżdżamy, bo po prostu nie widzimy w naszym kraju perspektyw, a czasem jest tak, że na emeryturze podejmujemy się wyjazdu, by zwiększyć kwotę emerytury.

Często na wyjazd do Niemiec decydują się osoby w średnim, a nawet starszym wieku 50-60 plus. Ten pierwszy wyjazd zawsze jest w jakimś stopniu niewiadomą i zależnie od wieku i doświadczenia, będziemy mieli przed tym pierwszym wyjazdem takie a nie inne obawy. Jak sobie radzić z tymi obawami i stresem przed podjęciem pierwszej pracy w Niemczech?

Na skróty:

Opiekunka osób starszych bez języka – jak sobie poradzić?

Na początek zastanówmy się jak się przygotować do swojego pierwszego wyjazdu – nawet odpowiednie spakowanie swojej walizki będzie rzeczą wartą przemyślenia. Co do kwestii ubioru, warto pakować takie ubrania, które są bardzo wygodne – wszak przyjdzie nam się każdego dnia mierzyć z obowiązkami wymagającymi sprawności fizycznej – warto więc, by nic nie ograniczało naszych ruchów.

W walizce trzeba mieć także kilka zestawów ubrać na “specjalną okazję”, kto wie, może nasz podopieczny zechce czasem wyjść do kina, filharmonii lub do restauracji? W walizce powinno znaleźć się także miejsce na ulubione kosmetyki (najlepiej te niezbędne na co dzień), apteczkę, słownik polsko – niemiecki, laptop oraz kilka ulubionych książek na wolne od pracy wieczory.

Dość problemowy na początku pobytu jest wyjazd bez zupełnej nieznajomości języka, dlatego warto jeszcze w Polsce nauczyć się chociaż podstawowego słownictwa oraz przydatnych zwrotów. W codziennych obowiązkach i podczas dnia spędzanego ze starszą osobą trudno całkowicie “olać” sobie znajomości językowe, dlatego warto w wolnej chwili przeglądać słownik, codziennie starać się nauczyć chociaż kilku nowych słów i zwrotów. Z pomocą przychodzi Internet – jeżeli mamy do niego dostęp w domu seniora, warto w czasie wolnym włączyć sobie podstawowe kursy.

Bardzo dobrym sposobem na naukę niemieckiego jest także oglądanie z podopiecznym filmów, seriali i niemieckich wiadomości, a także słuchanie audycji radiowych. Osłuchujemy się wtedy z językiem, uczymy się wymowy i w naturalny sposób szlifujemy umiejętności. Samego podopiecznego możemy także prosić o powolne i wyraźne powtarzanie próśb, pozwoli nam to z mniejszym stresem wszystko zrozumieć oraz utrwalać proste polecenia.

W sytuacji, gdy wyjeżdżamy do pracy z agencją zatrudnienia, agencja oferuje nam ze swojej strony kursy na różnym poziomie zaawansowania.

Kursy językowe dla opiekunek osób starszych

Będąc na miejscu w Niemczech możemy rozejrzeć się za szkołami językowymi i w wolnym czasie uczęszczać na wybrany przez siebie kurs językowy. To jednak wymaga więcej poświęcenia. Dużo łatwiejszym sposobem są oferowane przez agencje zatrudnienia kursy online, dostępne najczęściej na stronach agencji.

Możemy dobrać do siebie poziom zaawansowania naszych umiejętności i przebierać spośród różnych lekcji jak słuchowiska, lekcje gramatyczne czy treningi dotyczące słownictwa. Słownictwo oraz zwroty do nauczenia się wybierając takie kursy, są odpowiednio sprofilowane pod kątem pracy opiekunki osób starszych. Często kursy takie składające się z wielu osobnych lekcji zakończone są quizami lub testami pozwalającymi podsumować własne umiejętności językowe.

Opiekunka osób starszych – agencja czy prywatnie?

Każda osoba chcąca wyjechać w roli opiekunki osoby starszej staje przed tym pytaniem- wyjechać na własną rękę czy z agencją? Zdecydowanie za pierwszym razem warto postawić na agencję. Pierwszy wyjazd to zupełna nieznajomość środowiska, specyfiki pracy, często słabe umiejętności językowe i zerowe obycie w danym miejscu. Dlatego warto mieć wtedy wsparcie agencji, która pomoże na każdym etapie i w każdym problemie.

Wyjazd z agencją to gwarancja pewnej pracy, zaś na własną rękę dopiero trzeba tej pracy poszukiwać na miejscu. Agencja zapewnia nam także zakwaterowanie (najczęściej w domu podopiecznego) i transport. To wiele ułatwień, zwłaszcza dla osoby jadącej do Niemiec po raz pierwszy. Oczywiście za pomoc agencji zapłacimy prowizję, aczkolwiek jest to kwestia do zaakceptowania w zamian za rzetelne wsparcie agencji.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.