Pierwszy wyjazd za granicę do pracy

0
2313
Pierwszy wyjazd za granicę do pracy

Wyjazd do pracy za granicę jest zawsze dość dużym przeżyciem, zwłaszcza wtedy, gdy wyjeżdżamy po raz pierwszy. Dobrze jest zadbać o to, by wyjazd zorganizowany był legalnie i bezpiecznie.

By tak było, warto zatrudnić się w agencji zatrudnienia, która dopełni w imieniu pracownika wszelkich formalności, będzie służyć pomocą na miejscu oraz jest gwarantem ciągłości zatrudnienia. Jak dokładnie przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę po raz pierwszy?

Opiekunka do osób starszych w Niemczech bez pośredników

Wiele Polek, czasem także i Polaków, decyduje się dziś na wyjazd do pracy w charakterze opiekuna osób starszych. To praca, w której można sporo zarobić, dla nie dla każdego. Opieka nad osobą starszą jest zajęciem dla osób pracowitych i sumiennych, uczciwych, odpowiedzialnych, lubiących ludzi, nie bojących się wyzwań oraz empatycznych i wrażliwych na drugiego człowieka. Te naturalne predyspozycje są o niebo bardziej znaczące niż posiadane wykształcenie, a nawet doświadczenie i referencje.

Kandydaci wyjeżdżający do pracy w roli opiekuna wybierają zatrudnienie poprzez agencję opiekunek lub na własną rękę. Co lepiej się opłaca? Jadąc do pracy za granicę po raz pierwszy, zdecydowanie lepiej wybrać opcję zatrudnienia poprzez agencję pracy. Opiekunka osób starszych bez języka nie będzie miała zbyt dużych szans na znalezienie oferty pracy- zwłaszcza dobrze płatnej. Prywatne wyjazdy odradzamy takim osobom, lepiej wybrać agencję, która udzieli wsparcia językowego (np. w formie bezpłatnego kursu) i da nam cały wykaz ciekawych ofert pracy. Wyjazd do pracy bez pośredników, zwłaszcza ten pierwszy, to sporo trudności.

Czytaj również: https://nursecare24.pl/2020/02/16/jak-wyglada-praca-opiekunki-w-niemczech/

Nie mamy w takim przypadku żadnego wsparcia, jesteśmy zdani tylko na siebie. Pracownik wyjeżdżający na własną rękę musi zadbać o dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne, co wiąże się z kosztami. Wyjeżdżając na własną rękę narażamy się także na trafienie na oszustów, osoby niesprawdzone, które mogą nie chcieć zapłacić nam za wykonaną pracę. Trudno będzie w takim przypadku wyegzekwować nam wynagrodzenie.

Praca opiekunki osób starszych w Niemczech przez agencję pracy

Ktoś, kto wyjeżdża do pracy za granicą po raz pierwszy, powinien zadbać o to, by wyjechać bezpiecznie i legalnie. Kiedyś, gdy pracownik wyrobi sobie znajomości i pozna środowisko, łatwiej mu będzie wyjeżdżać na własną rękę. Ten pierwszy wyjazd lepiej, by odbył się w oparciu o zatrudnienie przez agencję pracy. Agencja pracy daje nam na wstępie setki ofert pracy, które są sprawdzone i w pełni legalne. Pracownik już podczas rozmowy kwalifikacyjnej określa swoje preferencje co do wyjazdu, a agencja dostosowuje swoją ofertę do tychże preferencji.

Osoba, która nie zna języka obcego, ma od agencji wsparcie- pracownik może skorzystać z bezpłatnych kursów językowych, a także może liczyć na bezpośrednie wsparcie koordynatora na miejscu, tam, gdzie wyjeżdża. Dzięki temu pierwszy wyjazd do pracy za granicą jest od razu mniej stresujący i kłopotliwy. Pracownik zatrudniony poprzez agencję może być także spokojny o ciągłość zatrudnienia, nie zostanie “na lodzie”, bez pracy. Nawet w przypadku śmierci podopiecznego, agencja przekierowuje pracownika do kolejnego seniora, a pracownik ma gwarancję ciągłości wynagrodzenia.

Zatrudnienie poprzez agencję to także duże szanse na dodatkowe pieniądze w postaci premii, a także wszelkie świadczenia, do jakich ma prawo każdy pracownik- choćby bezproblemowa opieka medyczna na miejscu, za granicą.

Ubezpieczenie pracownika w Niemczech

Osoby, które pracują w Niemczech, ale na co dzień mieszkają w Polsce (do Polski przyjeżdżają np. raz w miesiącu) nazywa się pracownikami transgranicznymi. Pracownicy tacy mają prawo być traktowani tak samo jak pracownicy kraju, w którym podejmuje on pracę. Pracownik taki ma w Niemczech prawo do świadczeń zarówno podstawowych jak i dodatkowych.

Świadczenia podstawowe to świadczenia chorobowe, macierzyńskie, rodzinne czy świadczenia dotyczące wypadków przy pracy. Do świadczeń dodatkowych zalicza się zniżki na transport publiczny, różne stypendia, karty parkingowe dla niepełnosprawnych lub dostęp do edukacji.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.