Odpowiednio aktywizujące spędzanie wolnego czasu z seniorem jest rzeczą szalenie istotną, zwłaszcza dla seniorów, którzy narażeni są na choroby otępienne jak demencja czy Alzheimer. Jest to też ważne u podopiecznych, u których choroby te dały już pierwsze objawy.
Objawami, które powinny wzbudzić nasz niepokój są m.in. zaburzenia snu, problemy z pamięcią, problemy z orientacją i odnajdywaniem się, duże wahania nastrojów- od depresyjnych po agresywne, problemy z wykonaniem najprostszych czynności oraz zaburzenia mowy, aż do jej zaniku.
Warto więc w odpowiedni sposób zachęcać podopiecznego do różnego działania i spędzać z nim czas w określony sposób. A jak? Poczytajmy.
Na skróty:
- 1. Wolny czas z seniorem – jak go urozmaicić?
- 2. Literatura dla osób starszych
- 3. Sprawdzone sposoby aktywizacji seniora
Wolny czas z seniorem – jak go urozmaicić?
Wolny czas z podopiecznym nie powinien składać się jedynie z oglądania tv lub drzemek. Oczywiście są to czynności, które powinny się pojawiać, jednakże w bardzo umiarkowanym stopniu. Dużo bardziej pożyteczne dla podopiecznego będzie rozmawianie z nim na wszelkie interesujące go tematy, czytanie z nim ulubionych książek lub czasopism, rozwiązywanie krzyżówek i innych ćwiczeń, wychodzenie na spacery czy robienie wycieczek autem, tramwajem lub autobusem, zachęcanie seniora do rozwijania pasji z dawnych lat itp.
Gdy sprawujemy pieczę nad osobą ze schorzeniami otępiennymi, bardzo ważnym jest, by pobudzać go emocjonalnie. Służyć temu może często oglądanie zdjęć rodzinnych, wspominanie dawnych sukcesów, osiągnięć, ważnych dla seniora momentów życia czy słuchanie ulubionej muzyki z przeszłości i oglądanie filmów z młodości. By senior nie czuł nudy czy znużenia, warto każdy dzień tygodnia planować troszkę inaczej.
Bardzo istotnym jest także angażowanie podopiecznego w drobne prace domowe, które bez trudu do tej pory wykonywał- zmywanie naczyń, obieranie warzyw, podlewanie trawnika, przycinanie roślin czy ścieranie kurzy itp.
Literatura dla osób starszych
W zasadzie nie ma czegoś takiego jak literatura dla osób starszych- każdy czyta takie gatunki, jakie całe życie lubił. Dlatego też ważnym jest, by wsłuchiwać się w preferencje podopiecznego i proponować mu zakup lub wypożyczenie z biblioteki takiej literatury, jaka sprawia mu radość i pasjonuje go.
Niezależnie czy będą to piękne wydania albumowe, książki science fiction, przygodowe, romanse czy literatura faktu, warto czytać z seniorem i dla seniora jak najwięcej. Pobudza to bowiem jego wyobraźnię, ćwiczy umysł oraz pozwala miło spędzić czas z opiekunem. Jeżeli zastanawiacie się, co wypożyczyć seniorowi, można wybrać spośród takich propozycji jak:
– Catharina Ingelman-Sundberg „Seniorzy w natarciu”,
– Deborah Moggach „Hotel Marigold”,
– Frédérique Deghelt „Babunia”,
– Zdenek Svěrák „Butelki zwrotne”,
– Tanizaki Junichiro „Dziennik szalonego starca”,
– Georges Minois i Jean-Pierre Bois „Historia starości” i wiele innych.
Sprawdzone sposoby aktywizacji seniora
Na początek warto spytać podopiecznego wprost co lubi. Będzie to dla nas jasna odpowiedź na to, jak najlepiej spędzać z nim wolny czas. Jeżeli jednak nasz podopieczny nie jest osobą zbyt wylewną, możemy własnymi pomysłami urozmaicać mu dni. O aktywizacji seniora pisaliśmy już w pierwszym akapicie, warto tu więc wspomnieć o czym innym.
A mianowicie o cyfrowej aktywizacji, wszyscy przecież żyjemy w świecie, gdzie cyfryzacja stanowi ogromną część codzienności. Warto więc postarać się, by nasz podopieczny stał się mobilnym seniorem- kto wie, co jeszcze będzie przydatne mu do życia nawet w podeszłym wieku. W wolnym czasie siądźmy więc z seniorem przy komputerze i uczmy go podstawowej obsługi tego urządzenia. Następnie można przejść do edytorów tekstów, nauczyć seniora obsługi maila i skype’a – jeżeli seniora posiada rodzinę, która mieszka daleko, pozwoli to im częściej się widywać, choćby wirtualnie.
A opiekunka na pewno za plusuje! Podczas nauki musimy dbać o to, by być bardzo cierpliwym i wyrozumiałym. Nasza niecierpliwość może bowiem zniechęcić seniora, a absolutnie tego nie chcemy!