Szukam pracy w Niemczech jako opiekunka – co musisz wiedzieć?

0
1938
Szukam pracy w Niemczech jako opiekunka

Niemcy są jednym z najczęściej wybieranych kierunków wyjazdów w celach emigracji zarobkowej. Jest to kraj leżący w pobliżu Polski, dlatego wyjazdy tam nie rodzą takiej tęsknoty za rodziną niż dalsze wyjazdy. W Niemczech można także dobrze zarobić, jednakże warto mieć doświadczenie oraz umieć posługiwać się językiem niemieckim.

Zdecydowanie warto wyjeżdżać do pracy oraz szukać zleceń poprzez współpracę z agencją opiekunek- to zawsze gwarancja legalnej pracy i dobrych zarobków oraz premii.

Co robi opiekunka osoby starszej?

Praca opiekunki to zajęcie niełatwe, wymagające hartu ducha, siły fizycznej, odporności na stres. Wielu uważa, iż jest to nawet powołanie i trudno się z tym nie zgodzić. Szukając pracy w tym zawodzie w Niemczech, ale i w każdym innym kraju, trzeba bezwzględnie wykazywać się empatią i cierpliwością.

Można śmiało powiedzieć, iż są to najbardziej pożądane cechy w tym zawodzie. Opiekunce przydadzą się także wysokie zdolności interpersonalne, asertywność, uczciwość, chęć do działania i łatwe adaptowanie się do zmieniających się wciąż sytuacji w życiu podopiecznego.

Obowiązki opiekunki osoby starszej można podzielić na dwie grupy: obowiązki związane z opieką nad seniorem oraz obowiązki dotyczące prowadzenia gospodarstwa domowego. Obowiązki pielęgnacyjne i opiekuńcze dotyczą pomocy seniorowi podczas mycia i utrzymania higieny osobistej, pomocy w spożywaniu posiłków, pielęgnacji skóry, włosów, paznokci seniora, asekuracji seniora podczas poruszania się, aktywizowania seniora do działania (do robienia prostych codziennych czynności jak np. zmywanie naczyń, do uprawiania dawnego hobby, do wychodzenia ze znajomymi, do uprawiania sportu, do czytania, itp), spędzania z seniorem wolnego czasu, towarzyszenia mu, by nie czuł się osamotniony.

Obowiązki związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego to nic innego niż utrzymywanie ładu w domu, gotowanie, robienie wszelkich potrzebnych zakupów, pilnowanie terminów wizyt lekarskich i innych seniora czy opłacanie rachunków.

Zaznaczyć należy, iż opiekunka nie jest sprzątaczką i nie powinno jej się zlecać porządkowania ogrodu, garażu, strychu lub piwnicy. Opiekunka nie posiada także najczęściej kwalifikacji medycznych, dlatego nie powinna wykonywać czynności, za które odpowiada personel medyczny- zakładać cewnika, robić zastrzyków, opatrywać otwartych ran, rozdzielać dawek leków itp.

Czas pracy opiekunki osób starszych w Niemczech

Zgodnie z niemieckim prawem pracy, opiekunka osoby starszej powinna pracować tygodniowo 38,5 godzin, a pracę tę wykonywać przez 6 dni w tygodniu. Opiekunka ma więc prawo do jednego pełnego dnia wolnego lub może to sobie rozłożyć na dwa osobne popołudnia lub przedpołudnia. W ciągu dnia opiekunka pracuje ustawowo 6 godzin i 40 minut i ma w tym czasie dwie godziny wolnego.

Oczywiście w praktyce jest tak, iż większość opiekunek jest zakwaterowanych u swojego podopiecznego. Prawda jest więc taka, iż opiekunka jest niemal całą dobę w tzw. gotowości. Każda z opiekunek powinna pamiętać, by każdą nadarzającą się okazję do odpoczynku lub zajęcia się swoimi sprawami, wykorzystywała właśnie w tych celach.

Ile zarabia opiekunka osób starszych w Niemczech?

Niemieckie zarobki opiekunek osób starszych są trochę zróżnicowane. Różnice dotyczą zwłaszcza ich wysokości w poszczególnych landach, czyli krajach związkowych. Nie pozostaje tajemnicą, iż najbardziej hojni są oczywiście Bawarczycy. Trudno się dziwić, wszak Bawaria to najbogatszy z niemieckich landów. W Bawarii opiekunka zarobić może nawet 2300 euro. Podobne zarobki czekają na nią w Badenii – Wirtembergii czy w Nadrenii Północnej- Westfalii. 200- 300 euro mniej zarobi opiekunka pracująca w Berlinie, a najniższe zarobki (poniżej 2000 euro) czekają na osoby zatrudnione we wschodnich i północno- wschodnich landach jak np. Saksonia.

Wiele pań zamiast do Niemiec, woli jechać do Szwajcarii, gdyż jest to bez wątpienia raj zarobkowy dla opiekunek. Zaznaczyć jednak trzeba, iż życie w Szwajcarii także jest droższe niż to w Niemczech. Przeciętne roczne wynagrodzenie w Szwajcarii to około 67 000 franków szwajcarskich, co daje sporo ponad 200 000 złotych w skali roku.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.