Wyzwania w pracy opiekunki osób starszych

0
1424
Wyzwania w pracy opiekunki osób starszych

Praca opiekunki osób starszych to przede wszystkim zajęcie odpowiedzialne, z całą masą wyzwań. To praca, do której trzeba mieć predyspozycja na poziomie osobowości i charakter odznaczający się – empatią, wyrozumiałością, umiejętnością współczucia, uczciwością i sympatią do drugiego człowieka.

To praca tak samo wymagająca i satysfakcjonująca, jednak wyjeżdżając do pracy w roli opiekunki trzeba mieć pełną świadomość tego, na czym ona polega i z czym się wiąże. Jeśli przygotowujesz się do roli opiekunki, sprawdź z jakimi wyzwaniami ona się wiąże, co może Cię spotkać oraz na co musisz się przygotować.

Na skróty:

Na czym polega praca opiekunki osoby starszej?

Najogólniej obowiązki opiekunki osoby starszej podzielić można na te dotyczące zajmowania się domem oraz te polegające na pielęgnacji i opiekowaniu się seniorem. Jeżeli chodzi o sprawy i obowiązki domowe, opiekunka ma najczęściej za zadanie opłacić rachunki oraz inne należności podopiecznego, zrobić zakupy spożywcze oraz pozostałe, zadbać o kalendarz seniora i dopilnować spotkań oraz wizyt, a także zadbać o porządek w domu i o kwestie związane z gotowaniem i przygotowywaniem posiłków. Opiekunka zarządza życiem domowym oraz dba o wiele spraw.

W kwestii opieki nad seniorem oraz jego pielęgnowania obowiązkami opiekunki są dbanie o higienę seniora (mycie, pomoc w kąpieli, czesanie, golenie, pomoc w ubieraniu, zmiana środków higienicznych), towarzyszenie mu podczas posiłków, wypełnianie seniorowi czasu wolnego (wspólne czytanie, oglądanie tv, rozmowy, spacery) oraz podawanie leków i pomoc w zakresie zdrowia- oczywiście nie wchodząc w kompetencje pielęgniarki czy fizjoterapeutki.

Choroby seniorów

Choroby seniorów to najczęściej choroby wieku podeszłego i, niestety, jest ich całe mnóstwo. Zakres obowiązków opiekunki zależy także w dużej mierze od tego czy i z jakimi chorobami lub przypadłościami mierzy się jej podopieczny. Do chorób wieku podeszłego zalicza się: cukrzycę, nietrzymanie moczu, osteoporozę, choroby krążeniowe jak- udary, zawały, chorobę wieńcową – depresję, choroby otępienne – Alzheimer, demencja-choroby zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa, choroby nowotworowe- rak piersi, rak prostaty, rak jelita grubego, rak płuc.

Panie, wyjeżdżające do pracy w roli opiekunek, bardzo często spotykają się z podopiecznymi cierpiącymi na demencję lub Alzheimera, czyli na choroby otępienne. Choroby te objawiają się zaburzeniami snu, wahaniami nastrojów, halucynacjami, problemami z pamięcią, zaburzeniami orientacyjno – przestrzennymi oraz zaburzeniami mowy- aż do całkowitego jej zaniku.

Niestety nie ma leków zatrzymujących te choroby, a zadaniem opiekunek jest aktywizacja seniora, która pomoże utrzymać mu jak najdłużej sprawność umysłową.

Trudne chwile w pracy opiekuna osoby starszej

W pracy opiekuna osoby starszej wiele chwil można określić jako trudne. To codzienne patrzenie na cierpienie i często zupełną bezsilność osoby starszej. Dobrze, gdy jesteśmy w stanie choć trochę mu w tym ulżyć i okazać współczucie. Pamiętać jednak należy, by zachowywać przy tym realny obraz sytuacji, nie wierzyć w to, iż posiadamy moce uzdrowienia podopiecznego – takie zaangażowanie może prowadzić do szybkiego wypalenia zawodowego i podłamać psychikę opiekunki.

Zdecydowanie najgorszą chwilą jest śmierć podopiecznego. Musimy jej być jednakże świadomi. Przed miesiące czy lata opiekowania się seniorem, zdążymy się z nim zaprzyjaźnić, a nierzadko traktujemy go nawet jak kogoś bardzo bliskiego. Nie dziwi więc, iż śmierć podopiecznego może mocno zaboleć. W sytuacji śmierci seniora, opiekun ma obowiązek natychmiastowo zawiadomić lekarza o zdarzeniu. Lekarz stwierdzi zgon i przygotuje obowiązkową dokumentację.

Obowiązkiem opiekuna jest także powiadomienie rodziny zmarłego. Istotnym jest, by dać rodzinie trochę otuchy informując ich, iż senior odszedł w dobrym stanie, mając dobrą opiekę i spokój ducha. Nierzadko opiekuni towarzysza rodzinie aż do czasu pochówku i oczywiście biorą udział w uroczystościach pogrzebowych.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.